O projekte

Cieľ

Porovnať aktivity riadenia ľudských zdrojov, ktoré realizujú podniky v krajinách V4.

Kooperácia

5 univerzít v krajinách V4 s potenciálom pokračovania aj v budúcnosti.

Výstupy

Závery a odporúčania na zvýšenie konkurencieschopnosti podnikov regiónu na trhu práce a pri dosahovaní hospodárskych výsledkov.

Aktivity

Workshopy, primárny zber dát, príprava písomných materiálov a publikovanie výsledkov v profesijných, odborných a vedeckých periodikách a na stránkach inštitúcií zaoberajúcich sa riadením ľudských zdrojov v krajinách V4.


História riadenia ľudských zdrojov vo V4

Prvky systému RĽZ sú procesy vzájomne prepojené a ovplyvňované vnútorným a vonkajším prostredím. Medzi základné procesy patrí získavanie zamestnancov, tvorba stratégií, politík a iných plánov, plánovanie počtu a štruktúry zamestnancov, adaptácia zamestnancov, starostlivosť o zamestnancov, školenia a ďalšie vzdelávanie, analýza práce, hodnotenie práce a výkonu, kontroling, manažment talentov a uvoľňovanie zamestnancov. Zamestnanci sú objektom systému RĽZ. Pre ich pracovný výkon je okrem schopností kľúčová aj motivácia. Rastie priamo úmerne so spokojnosťou, ktorú podniky dosahujú správnou implementáciou vyššie uvedených procesov RĽZ. Zlepšenie implementácie procesov riadenia ľudských zdrojov v podnikoch preto zvýši kvalitu života zamestnancov podnikov v krajinách V4. Do roku 1989 malo RĽZ vo všetkých krajinách V4 v podstate rovnaký charakter. Po kolapse centrálne riadených ekonomík sa každá krajina vydala vlastnou cestou. Poznanie rozdielov medzi podnikmi v jednotlivých krajinách nám pomôže identifikovať medzery, ktoré je potrebné vyplniť a zlepšiť. Berúc do úvahy turbulentné zmeny vo vonkajšom prostredí (t. j. krízy, pandémia a vojna na Ukrajine), procesy riadenia ľudských zdrojov naberajú na význame.

Súčasné a budúce výzvy v riadení ľudských zdrojov

Projekt je kombináciou rôznych aktivít, workshopov, primárneho zberu dát, prípravy písomných materiálov a publikovania výsledkov v profesijných, odborných a vedeckých periodikách a na stránkach inštitúcií zaoberajúcich sa RĽZ v krajinách V4. V rámci projektu a spolupráce medzi partnermi vo všetkých krajinách V4 prostredníctvom výmeny skúseností a vlastného výskumu vytvoríme súbor poznatkov a dát, ktoré nám poskytnú obraz o úrovni implementácie procesov riadenia ľudských zdrojov v podnikoch v krajinách V4. Tie následne použijeme na formulovanie odporúčaní a zlepšovacích návrhov pre dotknuté podniky, implementujeme ich do vyučovacieho procesu na zapojených univerzitách a predstavíme širokej verejnosti. Projekt zároveň vytvorí komunitu výskumníkov v krajinách V4, ktorí budú pokračovať vo výskume implementácie procesov riadenia ľudských zdrojov a zintenzívnia spoluprácu medzi nimi. Zámerom je v podobných prieskumoch pokračovať aj v budúcnosti a sledovať tak postupný vývoj RĽZ vo všetkých krajinách V4. Plánovaný prieskum prispieva k vytváraniu vzťahov medzi podnikmi a univerzitami.

Oficiálne porovnanie implementácie personálnych procesov v rámci regiónu V4 zatiaľ neexistuje. Z doterajšej spolupráce sú isté náznaky, ale hlavným prínosom je vytvorenie komplexného pohľadu na RĽZ v celom regióne V4 a zlepšenie práce s ľuďmi v podnikoch. Jednotlivé krajiny majú potenciál vzájomnej inšpirácie a vytvorenia silného regionálneho trhu práce, ktorý bude motivovať kvalitných zamestnancov k mobilite v rámci regiónu V4 a naopak zníži motiváciu zamestnancov opustiť tento región. Očakávame od toho zvýšenie spokojnosti ľudí žijúcich v krajinách V4, pretože to znižuje potrebu opustiť známe prostredie, rozbiť rodinné väzby a prispôsobiť sa životu v inej časti sveta. Takto aspoň čiastočne prispejeme k zníženiu "odlivu mozgov" v krajinách V4, čím podporíme celkovú životnú úroveň obyvateľov tohto regiónu.

Cieľové skupiny

Učitelia
vysokých škôl 
Študenti
vysokých škôl
Odborníci
na ľudské zdroje
Manažéri
podnikov 
Regionálne
inštitúcie