Projekt bemutatása

Cél

A V4 országok szervezetei által végrehajtott HRM tevékenységek összehasonlítása.

Együttműködés

5 egyetemmel a V4 országokban, amely a jövőben is folytatódhat.

Kimenet

Következtetések és ajánlások a régió vállalatainak munkaerő-piaci versenyképességének növelésére és a gazdasági eredmények elérésére.

Tevékenységek

Workshopok, elsődleges adatgyűjtés, írásos anyagok készítése és az eredmények közzététele a V4 országok üzleti, szakmai és tudományos folyóirataiban és a HRM-mel foglalkozó intézmények weboldalain.


A HRM története a V4-ben

A HRM-rendszer elemei egymással összekapcsolódó folyamatok, amelyeket a belső és külső környezet befolyásol. Az alapvető folyamatok közé tartozik a toborzás, a stratégiák, politikák és egyéb tervek kialakítása, a munkavállalók létszámának és struktúrájának tervezése, a munkavállalók alkalmazkodása, a munkavállalók jóléte, a képzés és továbbképzés, a munkaelemzés, a munka- és teljesítményértékelés, a kontrolling, a tehetséggondozás és az elbocsátások. A HRM-rendszer tárgyát a munkavállalók képezik. Képességeik mellett a motiváció is döntő fontosságú a munkateljesítményük szempontjából. Ez egyenes arányban növekszik azzal az elégedettséggel, amelyet a vállalatok a fent említett HRM-folyamatok helyes végrehajtásával érnek el. A HRM-folyamatok vállalaton belüli végrehajtásának javítása tehát növeli a V4-országok szervezetei által alkalmazottak életminőségét. 1989-ig a HRM lényegében azonos jellegű volt a V4-országokban. A központilag irányított gazdaságok összeomlása után minden ország a saját útját kezdte járni. Az egyes országok vállalatai közötti különbségek megismerése segít azonosítani azokat a hiányosságokat, amelyeket be kell pótolni és javítani kell. Figyelembe véve a külső környezet viharos változásait (pl. a világjárványok ideje és Oroszország háborúja Ukrajnában), a HRM-folyamatok egyre nagyobb jelentőséget kapnak.

A HRM jelenlegi és jövőbeli kihívásai

A projekt magában foglalja a különböző tevékenységeket, a workshopokat, az elsődleges adatgyűjtést, az írásos anyagok készítését és az eredmények közzétételét üzleti, szakmai és tudományos folyóiratokban, valamint a V4 országok HRM-mel foglalkozó intézményeinek weboldalain. A projekt részeként és az összes V4 országban működő partnerek közötti együttműködés keretében, a tapasztalatcsere és a saját kutatásaink révén olyan ismeret- és adathalmazt hozunk létre, amely képet ad a V4 országok vállalatainál és intézményeinél a HRM folyamatok megvalósításának szintjéről. Ezek alapján ajánlásokat, javító és fejlesztő javaslatokat fogalmazunk meg az érintett vállalatok számára, ezeket a résztvevő egyetemek oktatási folyamatában fogjuk megvalósítani, és a nagyközönségnek is bemutatjuk. A projekt a V4 országok kutatóinak közösségét is létrehozza, akik folytatják a HRM-folyamatok megvalósításának kutatását, és fokozzák a köztük lévő együttműködést. A szándék az, hogy a jövőben is hasonló felméréseket folytassanak, és így figyelemmel kísérjék a HRM fokozatos fejlődését valamennyi V4-országban. A tervezett felmérés hozzájárul a gyakorlat és az egyetemek közötti kapcsolatteremtéshez.

Még mindig kevés a hivatalos összehasonlítás a személyzeti folyamatok végrehajtásáról a V4 régióban. A korábbi együttműködésekből vannak bizonyos jelek, de a fő előny az, hogy a V4 régió egészére vonatkozóan átfogó képet alkotnak a HRM-ről, és javítják a vállalatoknál az emberekkel való munkát. Az egyes országoknak lehetőségük van a kölcsönös inspirációra és egy erős regionális munkaerőpiac létrehozására, ami a minőségi munkavállalókat a V4 régióban való mobilitásra fogja motiválni, és fordítva, csökkenti a munkavállalók motivációját, hogy elhagyják ezt a régiót. Azt várjuk, hogy ez növeli a V4 országokban élők elégedettségét, mivel csökkenti a megszokott környezet elhagyásának, a családi kötelékek megszakításának és a világ egy másik részén való élethez való alkalmazkodásnak a szükségességét. Így legalább részben hozzájárulunk a V4 országok agyelszívásának csökkentéséhez, és ezzel támogatjuk a régió lakosainak általános életszínvonalát.

Célcsoportok

Egyetemi
tanárok
Egyetemi
hallgatók
HR
szakértők
Vállalati
vezetők
Regionális
intézmény